Pages in topic:   < [1 2 3]
PayPal & Moneybookers vs.
Thread poster: Haluk Erkan
Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
Local time: 19:20
English to Turkish
+ ...
yurt dışında banka hesabına sahip olmak Jan 7, 2016

Aslında yurt dışında bir banka hesabınız olsa bütün bunlarla uğraşmaya gerek kalmazdı. Ama Türkiye'de yaşayan birinin yurt dışında hesap açması mümkün değil.

K.K.Unal
K.K.Unal  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Paypal'ın adaleti Jan 7, 2016

Geçenlerde bir voiceover işi aldım. Teslim ettim ve müşteri Paypal ile ödemesini yaptı. Genelde bir miktar birikmesini bekliyorum bankaya aktarmadan önce. Ancak bu arada müşteri bir terimin okunuşunu beğenmediğini ileri sürüp gönderdiği miktarı bloke etti. Paypal bana bu işi çözmemi, müşterimi memnun etmemi ve blokajın ancak bundan sonra kaldırılabileceğini söyledi. Ben de cebimden stüdyo ücreti ödeyip istenen kaydı tekrar yapıp gönderdim. Müşteri blokajı yin... See more
Geçenlerde bir voiceover işi aldım. Teslim ettim ve müşteri Paypal ile ödemesini yaptı. Genelde bir miktar birikmesini bekliyorum bankaya aktarmadan önce. Ancak bu arada müşteri bir terimin okunuşunu beğenmediğini ileri sürüp gönderdiği miktarı bloke etti. Paypal bana bu işi çözmemi, müşterimi memnun etmemi ve blokajın ancak bundan sonra kaldırılabileceğini söyledi. Ben de cebimden stüdyo ücreti ödeyip istenen kaydı tekrar yapıp gönderdim. Müşteri blokajı yine de açmadı (kötü niyet). Paypal'a durumu olduğu gibi anlattım. Durumu inceleyip kimin haklı olduğuna karar vereceğiz dediler ve birkaç gün önce bana hak vererek blokajı kaldırdılar. Kestikleri komisyonlar bir yana kendilerini tebrik ediyorum.Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
PayPal'in Adaleti Jan 7, 2016

Ben de uzun senelerdir PayPal kullandim (yaklasik 12 sene gibi), gerçi son 3 - 5 yilda bu biraz seyrek oldu. Bir zamanlar eBay'den yogun alisveris yapardim. Satin aldigim da oldu, birseyler sattigim da. Bu süre zarfinda PayPal müsteri hizmetleri açisindan bir sorun yasadigimi animsamiyorum. Sadece gerekirse hakkinizi arayacaksiniz. PayPal oldukça büyük bir sirkettir, bu nedenle müsterilerine deger verir (veya tam tersi). Evet, PayPal biraz pahallidir ama online ödeme sistemleri ar... See more
Ben de uzun senelerdir PayPal kullandim (yaklasik 12 sene gibi), gerçi son 3 - 5 yilda bu biraz seyrek oldu. Bir zamanlar eBay'den yogun alisveris yapardim. Satin aldigim da oldu, birseyler sattigim da. Bu süre zarfinda PayPal müsteri hizmetleri açisindan bir sorun yasadigimi animsamiyorum. Sadece gerekirse hakkinizi arayacaksiniz. PayPal oldukça büyük bir sirkettir, bu nedenle müsterilerine deger verir (veya tam tersi). Evet, PayPal biraz pahallidir ama online ödeme sistemleri arasinda benim bildigim en iyisidir. Bu PayPal'in neden o denli yaygin kullanildigini da açikliyor bence.Collapse

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
GÜZEL GÜNEŞLİ GÜNLER Jan 11, 2016

Karahan Sisman wrote:

Rasim Dağdelen wrote:

[PayPal, aslında bir de kambiyo işlemlerinde tırtıklıyor, bildiğiniz gibi.

Büro, PayPal'a "€" gönderiyor, PayPal bunu "$"a çeviriyor (ilk tırtık), sonra siz Türkiye'deki TL hesabınıza para aktarmak istediğinizde, bu miktarı "TL"ye çeviriyor (ikinci tırtık).

Çünkü döviz çevirirken berbat kurlar uyguluyorlar.

Belki de MB'nin en büyük avantajı o. Siz bir döviz kuru belirliyorsunuz (burası dezavantaj gibi görülebilir, ama çoğunlukla ödeme aldığınız kuru belirlerseniz çok da sorun olmayacağını düşünüyorum), gelen ödemeleri o döviz kurunda alıyor ve bankaya gönderirken de TL'ye çevirmeden, yine aynı döviz kurunda gönderiyor.

2011'den bu yana sadece Moneybookers, yeni adıyla Skrill kullanıyorum. Hesabım o zamandan beri EUR ve USD bazında işliyor. Bu linke ücretlendirmesi tarifesi (ALM): https://www.skrill.com/de/gebuehren/ Bu linkte de ING: https://www.skrill.com/en/fees/ görüleceği gibi gayet net ve açık bir şekilde ücretler ifade edilmiş. Hesabımı o zamanlar işlettiğim tercüme bürosu nedeniyle farklı tanımlanmıştı, fakat o günden bu yana değişmedi. EUR veya USD gelince İş Bankası'ndaki bu tür hesaplara yine döviz olarak param geliyor. Tabii yukarıdaki linklerde bahsedilen ücretler kesiliyor. Ancak bu ücretler benim gözümde devede kulak kalıyor.

Diğer konuda direk banka hesaplarına gönderilen para için alınan ücretler. Parayı gönderen için 3 secenek var:

1) Gönderen tüm gönderi ücretlerini karşılıyor,
2) Alıcı tüm gönderi ücretlerini karşılıyor,
3) Gönderen ve alıcı gönderi ücretlerini paylaşıyor.

Müşterilerimle 2. ve 3. şıklarda gösterilen gönderi ücretleri uygulamasını işin başında anlaşma sağlıyorum. Yani sonradan "efendim biz bu kadarcık para için şuuu kadar gönderi ücreti ödüyoruz, sizin bundan haberiniz var mı?" veya "bizim şirket içi uygulamalarımız sadece alıcının (çevirmenin) tüm ücretleri karşılaması bazında çalışır" gibi tatsızlıklara neden olacak sorunsallara gerek kalmadan işi baştan sağlam kazığa bağlıyorum. Eskiden çok başım ağrıyordu bu konularda, zamanla bir düzen oluşturunca işler daha rahat yürüyor. Tavsiye ederim...

Bu arada İş Bankası ile yaptığım "derin" konuşma sonrasında yurt dışından gelen paralar için ekstra bir ücret kesilmiyor, hesaba ne gönderilmişse o geçiyor. Bence bu konuda şahsi girişimle olumu düzenlenebilecek bir konu.

Cümleten hayırlı işler, güzel güneşli günler dilerim... (Şu sıralar Akbükteyim bugün güneşli ve 16 dereceydi)

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Senelik 72 EUR Jan 12, 2016

Haluk Erkan wrote:

Bu arada İş Bankası ile yaptığım "derin" konuşma sonrasında yurt dışından gelen paralar için ekstra bir ücret kesilmiyor, hesaba ne gönderilmişse o geçiyor. Bence bu konuda şahsi girişimle olumu düzenlenebilecek bir konu.

Hehe... Bugün hesap özetlerinde gördüm: İş Bankası döviz hesabından 18 EUR "dönem hesap işletim ücreti" kesmiş... Senede 72 EUR da onların kursağına gitsin garibanlar ya, çok üzülüyorum hallerine

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
enpara.com Jan 12, 2016

Bankacılar enflasyonun çılgın olduğu zamanalarda iyi para kazanıyorlardı. Sonra enflasyon düştü, kar marjları azaldı. Karları artırmak için böyle Ali Cengiz oyunları oynamaya başladılar. Yok hesap işletim ücreti, yok havale ücreti vs. Karşıyaka'dan Konak'a bankadan havale göndermek 25 TL. Sinekten yağ çıkarmak da değil resmen sineği ezmek.

enpara.com yurt içindeki transferlere ücret uygulamazken yurt dışından gelen havalelerden 15 TL ücret alıyor
... See more
Bankacılar enflasyonun çılgın olduğu zamanalarda iyi para kazanıyorlardı. Sonra enflasyon düştü, kar marjları azaldı. Karları artırmak için böyle Ali Cengiz oyunları oynamaya başladılar. Yok hesap işletim ücreti, yok havale ücreti vs. Karşıyaka'dan Konak'a bankadan havale göndermek 25 TL. Sinekten yağ çıkarmak da değil resmen sineği ezmek.

enpara.com yurt içindeki transferlere ücret uygulamazken yurt dışından gelen havalelerden 15 TL ücret alıyor. İlginç.

Yapılan onca düzenlemeye rağmen bankalar hala Deli Dumrul misali.

Elbette banka komisyon alacak. O kadar adam çalıştırıyor, bilgisayar sistemlerine para yatırıyor vs. Ama işin suyunu çıkarmaları da gerekmiyor.
Collapse

Pages in topic:   < [1 2 3]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

PayPal & Moneybookers vs.

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »