Pages in topic:   < [1 2]
MemoQ ve Hunspell
Thread poster: Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
Local time: 05:41
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
en güncel ya da en iyi versiyon Jan 5, 2016

En güncel ya da en iyi versiyon hangisi bilemiyorum. Harun Reşit Zafer'in dosyalarını yükledim, iki ayrı programda aynı metni kullanarak iki sözlüğü denedim. Zafer'in sözlüğüyle sonuçlar biraz daha tatmin edici.

Ben Hunspell'i sadece CafeTran'da kullanıyorum. Bu programdaki "List words with unknown spelling" özelliği, yanlış yazılan / yanlış yazıldığı düşünülen tüm sözcükleri bir liste hâlinde veriyor. İstersem, bu dosyayı Word'e aktarıp
... See more
En güncel ya da en iyi versiyon hangisi bilemiyorum. Harun Reşit Zafer'in dosyalarını yükledim, iki ayrı programda aynı metni kullanarak iki sözlüğü denedim. Zafer'in sözlüğüyle sonuçlar biraz daha tatmin edici.

Ben Hunspell'i sadece CafeTran'da kullanıyorum. Bu programdaki "List words with unknown spelling" özelliği, yanlış yazılan / yanlış yazıldığı düşünülen tüm sözcükleri bir liste hâlinde veriyor. İstersem, bu dosyayı Word'e aktarıp hızlı bir şekilde ikinci bir kontrol yapma şansım oluyor.

http://cafetran.wikidot.com/listing-words-with-unknown-spelling
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
Local time: 05:41
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Hunspell ile ilgili zorluk Jan 5, 2016

Aynı amaçla kullanılan ama farklı adlara sahip user (CafeTran), custom (Deja Vu X3), standard (LibreOffice) sözlüklerinin olması bir sıkıntı.

Firefox, Chrome ya da ne bileyim Maxthon tarayıcılarında da farklı adlara sahip custom sözlükler var.

Hunspell kullananların "kendi doğrularını" ekledikleri bu sözlükleri güncel tutmaları biraz zor. Bu dosyaların hemen hepsi metin dosyası ama kimisinde üstbilgi var, satır sonları farklı olabiliyor vs.
... See more
Aynı amaçla kullanılan ama farklı adlara sahip user (CafeTran), custom (Deja Vu X3), standard (LibreOffice) sözlüklerinin olması bir sıkıntı.

Firefox, Chrome ya da ne bileyim Maxthon tarayıcılarında da farklı adlara sahip custom sözlükler var.

Hunspell kullananların "kendi doğrularını" ekledikleri bu sözlükleri güncel tutmaları biraz zor. Bu dosyaların hemen hepsi metin dosyası ama kimisinde üstbilgi var, satır sonları farklı olabiliyor vs.

Bu dosyaların yerlerini bulmak da sıkıntılı iş.

Windows 10 (64 bit) makinemde bazılarının yerleri şöyle:

LibreOffice
C:\Users\ASUS\AppData\Roaming\LibreOffice\4\user\wordbook\standard.txt

Hunspell sözlüklerinin yeri (yanlış olabilir):
C:\Users\ASUS\AppData\Roaming\LibreOffice\4\user\uno_packages\cache\uno_packages\luc077zk.tmp_\oo-turkish-dict-v1-2.oxt\dictionaries

Deja Vu X3
C:\ProgramData\ATRIL\Déjà Vu X3\Spelling\1055\custom.txt
Hunspell sözlükleri de aynı klasör içinde

CafeTran
C:\CafeTran Espresso\cafetran\resources\spellchecker\user.txt
Hunspell sözlükleri de aynı klasör içinde

memoQ
D:\memoQ\Resources\Local\IgnoreLists\tur#TURKISHCUSTOM

Hunspell sözlüklerinin yeri ise:
C:\ProgramData\MemoQ\Spelling\Hunspell

Firefox (Türkçe Yazım Denetimi 3.5 - Sezer Bağlan)
C:\Users\ASUS\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\ydl68ehb.default\persdict.dat

dat uzantısına rağmen metin dosyası olarak açılabiliyor.

Firefox'da kullanılan Hunspell sözlüklerinin yeri ise:
C:\Users\ASUS\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\ydl68ehb.default\extensions\[email protected]\dictionaries

* ASUS yerine kendi kullanıcı adınızı yazmanız lazım.

Ben bunları da Harun Reşit Zafer'in dosyaları ile değiştirdim (daha iyi olup olmadıklarını henüz bilemiyorum ama en azından tüm uygulamalarda aynı sözlüğü kullanmış olacağım)

Benim favori tarayıcı programım olan Maxthon için durum biraz sıkıntılı.

Hunspell (?) sözlüklerinin kaydedildiği yer
C:\Users\ASUS\AppData\Roaming\Maxthon3\Public\Dicts

UserDict ise
C:\Users\ASUS\AppData\Roaming\Maxthon3\Users\guest\UserDict\UserDict.dat

Maalesef bu dosyayı metin dosyası olarak açıp değişiklik yapmam mümkün değil (ya da bu iş için benim bilgim yeterli değil)

Google Chrome kullanmadığım için bu programdaki dosyalarının yerini bilmiyorum.

Wordfast Pro ve SDL Studio da Hunspell kullanmanızı sağlıyor.

Çeviri işlerinizde sadece MS Office (ve MS Office proofing tools'a bağlantı yapabilen bir CAT programı) kullanıyorsanız bu bilgiler gerekli değil.

Tek sorun, tarayıcı üzerinden Bulut çeviri sistemlerini kullanıyorsanız karşınıza çıkabilir. Örneğin SDL Idiom WorldServer ya da benzerlerini kullanıyorsanız tarayıcınızda yüklü Hunspell sözlüklerine güvenmek zorundasınız.

Rüzgar değil rüzgâr, mekan değil mekân, uluslar arası yerine uluslararası yazmak ve bu tercihlerinizi tarayıcınızdaki sözlüğe eklemek (ve gerektiğinde değiştirmek) istiyorsanız yukarıdaki bilgiler işinize yarayabilir.
Collapse

Pages in topic:   < [1 2]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

MemoQ ve Hunspell

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »