Ne olacak Rusça çevirilerin hali?
Thread poster: doritoniac
doritoniac
doritoniac
United States
Local time: 06:07
May 31, 2003

Herkese merhaba.

Türkiye’de Rusça Türkçe çeviriler hakkında söz edeceğim. Bir tataftan da siz yorumlarınızı katarsanız sevinirim.
Gözlemlediğim kadarıyla, nedense Türkiye’de Rusça’dan (ve özelllkle de “YA”) çok seviyesiz. Sanki, “Rusça biliyorum” diyen her Orta Asyalı, gerçekten çeviri yapabilecek düzeyde bu dile vakıf olarak görülüyor. Ve en önemlisi işverenlerin bunu rahatlıkla yutabilmesi.

Ah... keşke, Orta Asya ve Rusya
... See more
Herkese merhaba.

Türkiye’de Rusça Türkçe çeviriler hakkında söz edeceğim. Bir tataftan da siz yorumlarınızı katarsanız sevinirim.
Gözlemlediğim kadarıyla, nedense Türkiye’de Rusça’dan (ve özelllkle de “YA”) çok seviyesiz. Sanki, “Rusça biliyorum” diyen her Orta Asyalı, gerçekten çeviri yapabilecek düzeyde bu dile vakıf olarak görülüyor. Ve en önemlisi işverenlerin bunu rahatlıkla yutabilmesi.

Ah... keşke, Orta Asya ve Rusya ile iş yapan şirketler daha porfesyonel olabilselerdi! Oysa, şu anki mantık şöyle: adam konuşuyorsa, çevirebilir demektir. İyi de, bir dili konuşmak (sıradan bir diyalog kurmak) ile Rusça (ve herhangi bir başka dilde) yazı yazmaya benzemez ki!

Örnek verecek olursak, mesela www.***.com adlı sitenin “Rusça” bölümünde şöyle Rusça kelimelerle Türkçe metinle karşı karşıyayız:

УСЛУГИ ПО ПЕРЕВОДУ
На всех языках мира
Предлагаем Вам быстрые и экономичные решения переводов текстов коммерческой и общей темы, выполненные с профессиональным качеством. ***.com предлагает возможность получения нотариально заверенных переводов

(Burada, Rusça bilen arkdaşlar [örn. Olga hanım] bunu rahatlıkla görebilirler)
Ve düşünün, bu site semültane ve ardıl çeviri dahil, Rusça’ya/’dan her tür çeviri hizmeti sağladığını İDDİA eden bir şirkete ait!

Bazen de çok komik oluyor. Geçen sene bir programın lokalizasyonunda, benden önce birisi progamın arabirimi çok abuk, hatta bazen sallama bir Rusça’yla çevirmiş. “Kapak sayfası”nı nasıl çevrilmiş biliyormusunuz? İngilizce düşünecek olursak, adam “kapağı” kavanoz, kutu ya da şişe kapağı sanarak “lid” olarak çevirmiş (oysa, raporun kapak sayafasından bahsediliyordu). Ortaya çokan “Lid page/sheet” gibi bir şeydi. Rusçası “Stranitsa Krışki”!
Ve daha nice örnekler...

Önceden, Rusça (ağırlıklı olarak) çevirmeni olmak istiyordum. Hatta, hocalarım Türkiye’de Rusça sözlü çevirmenlerin açığı var demişlerdi. Fakat çevirmen soytarıları piyasayı ele geçirmişe benziyor. Herkes mevcut durumdan memnunsa ben de o “çevirmen” lerden olmak istemiyorum açıkçası.

[Edited at 2003-06-23 06:48]

[Edited at 2003-06-23 06:49]

[Subject edited by staff or moderator 2004-12-17 09:43]
Collapse

Gaye Terzioglu-Booth
Gaye Terzioglu-Booth  Identity Verified
Australia
Local time: 20:07
Turkish to English
+ ...
Acını paylaşıyorum May 31, 2003

Bahram, simdi bu metindeki her bir "Rusca" kelimesini al yerine "Ingilizce" kelimesini koy ve durum cok da farkli olmaz. (Tabii Orta Asya, Rusca metin parcasi vs'yi de ona gore lokalize etmen lazim).

Hatta belki de Turkce > Ingilizce durum kat kat daha vahim cunku Ingilizce bilirim diyen, sallama is yapan belki 10,000,000 misli daha fazla insan var! Tamam attim biraz ama ona yakin.

"Bence o cevirmenlerden
... See more
Bahram, simdi bu metindeki her bir "Rusca" kelimesini al yerine "Ingilizce" kelimesini koy ve durum cok da farkli olmaz. (Tabii Orta Asya, Rusca metin parcasi vs'yi de ona gore lokalize etmen lazim).

Hatta belki de Turkce > Ingilizce durum kat kat daha vahim cunku Ingilizce bilirim diyen, sallama is yapan belki 10,000,000 misli daha fazla insan var! Tamam attim biraz ama ona yakin.

"Bence o cevirmenlerden olmak istemiyorsan, o zaman hevesini kaybedip baska bir isle ugrasmak yeine, bu isi iyi yapan biri olarak piyasaya gir ve seve seve ustelik de gogsunu gere gere calis," derim.

Tabii ki yapmak istedigin buysa. Kalitesizligin sinirlerini bozmasina izin verme yoksa huzurun kalmaz. Bunu bir gercek olarak kabul edip elinden geldigince sallanmis cevirilere rastladikca vatandaslik gorevini yapip insanlari uyar, bilgilendir.

Kolay gelsin, umarim hersey diledigin gibi olur.

"Gözlemlediğim kadarıyla, nedense Türkiye’de Rusça’dan (ve özelllkle de “YA”) çok seviyesiz. Sanki, “Rusça biliyorum” diyen her Orta Asyalı, gerçekten çeviri yapabilecek düzeyde bu dile vakıf olarak görülüyor. Ve en önemlisi işverenlerin bunu rahatlıkla yutabilmesi. ..."

[Subject edited by staff or moderator 2004-12-17 09:44]
Collapse

sevinc altincekic
sevinc altincekic  Identity Verified
Local time: 13:07
English to Turkish
+ ...
umutsuzluğa kapılmanın anlamı yok Jun 1, 2003

Bu sözünü ettiğin durum yalnızca rusça-türkçe çeviri için geçerli değil. Tüm dillerden çeviri için geçerli. Yalnızca Türkiye için de değil, bütün dünyada durum bu. Ne var ki işini iyi bildiğin ve yaptığın sürece bu işte varolursun. Ha, bir kötü durum, işini iyi yapamayanların da bu işe devam edebilmeleri. Eh, küresel ekonomi, serbest piyasa vs. derken yapacak çok fazla bir şey de yok. Kötü her zaman varolacaktır, ne ki o fiyatını düşük tutmak zorund... See more
Bu sözünü ettiğin durum yalnızca rusça-türkçe çeviri için geçerli değil. Tüm dillerden çeviri için geçerli. Yalnızca Türkiye için de değil, bütün dünyada durum bu. Ne var ki işini iyi bildiğin ve yaptığın sürece bu işte varolursun. Ha, bir kötü durum, işini iyi yapamayanların da bu işe devam edebilmeleri. Eh, küresel ekonomi, serbest piyasa vs. derken yapacak çok fazla bir şey de yok. Kötü her zaman varolacaktır, ne ki o fiyatını düşük tutmak zorunda kalacak ve sürekli farklı müşterileri olacaktır. İyininse hayır deme lüksü, fiyat yükseltme lüksü, istediği zaman çalışma lüksü falan filan olur. Tatmini olur, müşteri teşekkür ettiğinde, tekrar sana döndüğünde filan. Bence Bahram, umutsuz olma, bu işi gerçekten yapmak istiyorsan ve iyi olduğuna inanıyorsan, hele seninki gibi az bulunur bir dil-çiftinde kısa sürede ad yapman hiç zor olmasa gerek. Anladığım kadarıyla da daha işin başındasın, eh biraz da pişmek lazım:)Collapse

doritoniac
doritoniac
United States
Local time: 06:07
TOPIC STARTER
Rusça çeviri piyasası daha beter Jun 4, 2003

Öncelikle, cevap veren herkese teşekkür ederim.

Gaye Terzioglu-Booth wrote:

Bahram, simdi bu metindeki her bir "Rusca" kelimesini al yerine "Ingilizce" kelimesini koy ve durum cok da farkli olmaz.

ile

Bu sözünü ettiğin durum yalnızca rusça-türkçe çeviri için geçerli değil. Tüm dillerden çeviri için geçerli. Yalnızca Türkiye için de değil, bütün dünyada durum bu... Eh, küresel ekonomi, serbest piyasa vs. derken yapacak çok fazla bir şey de yok. Kötü her zaman varolacaktır...

Bu görüşlere katılıyorum. Dendiği gibi, profesyonellik eksikliği sadece Rusça-Türkçe dil çiftine özgü bir şey değil. Hatta, bence, bunun da ötesinde, yalnız ÇEVİRİYE de özgü birşey değil. Nerede profesyonel bir yaklaşım gerekiyorsa, şarlatanlar da barınır. Tıptan tutun da berberliğe kadar. Bu hep var olan birşey, ve işe başlarken bunu önceden kabullenmemiş olmanız lazım.

Bununla birlikte, benim özellikle rahatsız olduğum nokta, çeviriyi talep edenlerin bu konuda duyarlı olmamaları. Gördüğüm kadarıyla, Türkiye'de gerçekten işi hakkıyla yapıyorsan Sevinç hanımın ifadesiyle:

işini iyi bildiğin ve yaptığın sürece bu İyininse hayır deme lüksü, fiyat yükseltme lüksü, istediği zaman çalışma lüksü falan filan olur. Tatmini olur, müşteri teşekkür ettiğinde, tekrar sana döndüğünde filan.

Maalesef Rusça için böyle bir ayırım söz konusu değil. Ya da ben hiç tanık olmadım bu zamana kadar.

Böyle bir müşteriye bir gün rastalama umuduyla...
Bahram

Saygılar.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Ne olacak Rusça çevirilerin hali?

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »