Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67] >
Cum se poate traduce atât de aberant din engleză?
Thread poster: Elvira Stoianov
Chamz
Chamz
Germany
Local time: 12:48
Romanian to German
+ ...
bâlbe de televizor Mar 7, 2008

fiindca bolnava de cateva zile, stau acasa si ma amuz citind articolele pe acest subiect sau chiar uitandu-ma la carcotasi.
in editia de saptamana asta a carcotasilor, o balba ridicola m-a tinut cu ranjetul pe buze ore in sir.

un politician, nu mai imi amintesc cum il cheama, facea o declaratie oficiala in legatura cu POLUAREA. Dansul foloseste cuvantul polutie....*ROFL*
Explicatia lui vine imediat: cunoscand limbile engleza si franceza, dansul s-a gandit ca in limba rom
... See more
fiindca bolnava de cateva zile, stau acasa si ma amuz citind articolele pe acest subiect sau chiar uitandu-ma la carcotasi.
in editia de saptamana asta a carcotasilor, o balba ridicola m-a tinut cu ranjetul pe buze ore in sir.

un politician, nu mai imi amintesc cum il cheama, facea o declaratie oficiala in legatura cu POLUAREA. Dansul foloseste cuvantul polutie....*ROFL*
Explicatia lui vine imediat: cunoscand limbile engleza si franceza, dansul s-a gandit ca in limba romana "polution" inseamna poluare, dar fiind date pronuntarea cuvantului pe engleza si franceza, el zice polutie.

draga domn politician, chiar ca faceti o poluare a mediului cu polutia aceasta.... merge la un doctor...urolog.

salutari
magda

[Edited at 2008-03-07 09:25]
Collapse


 
Bogdan Honciuc
Bogdan Honciuc
Romania
Local time: 13:48
Romanian to English
+ ...
Urolog? Mar 7, 2008

merge la un doctor...urolog.[Edited at 2008-03-07 09:25]


Cred că mai degrabă sexolog, nu?

Asta mă duce cu gândul la cei, printre care şi Tăriceanu, care insistă să pronunţe "futbol".

(În fine, deviem de la subiectul acestui fir de discuţie...)


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 13:48
English to Romanian
+ ...
Nu chiar aberant, dar funny :) Mar 10, 2008

Într-o traducere pe care o corectez - greenish = nuanţă verzulie

 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 13:48
English to Romanian
+ ...
Subtitrări Mar 10, 2008

Tocmai urmaresc o emisiune pe Discovery Civilisation fără urmă de diacritice. Întreaga traducere este cu „i” în loc de „î”, „s” în loc de „ş”, „t” în loc de „ţ” etc.
Ce s-o fi întâmplat? Economie?


 
Valentin Cirdei
Valentin Cirdei  Identity Verified
Romania
Local time: 13:48
Member (2006)
English to Romanian
+ ...
Diacritice în subtitrări Mar 10, 2008

Florin_ wrote:

Tocmai urmaresc o emisiune pe Discovery Civilisation fără urmă de diacritice. Întreaga traducere este cu „i” în loc de „î”, „s” în loc de „ş”, „t” în loc de „ţ” etc.
Ce s-o fi întâmplat? Economie?


Problema e veche. Când eram în liceu, a fost o perioadă destul de lungă în care Discovery a emis aşa. Are legătură cu formatul difuzării lor, dar aspectele tehnice mă cam depăşesc


 
diacritice la subtitrări Mar 10, 2008

Sunt mai multe cauze.
Mi-a explicat cineva că softurile care asigură transmisia sau retransmisia subtitrării sau softurile care prelucrează subtitrările nu recunosc diacriticele.
Programele transmise prin satelit (unele) au canale separate pentru video, audio şi subtitrare. Din acest motiv, un canal poate avea la unii subtitrare cu diacritice, la alţii fără diacritice.
Se poate ca transmiţătorul să nu recunoască diacriticele (sau receptorul).
Prin reţeaua DI
... See more
Sunt mai multe cauze.
Mi-a explicat cineva că softurile care asigură transmisia sau retransmisia subtitrării sau softurile care prelucrează subtitrările nu recunosc diacriticele.
Programele transmise prin satelit (unele) au canale separate pentru video, audio şi subtitrare. Din acest motiv, un canal poate avea la unii subtitrare cu diacritice, la alţii fără diacritice.
Se poate ca transmiţătorul să nu recunoască diacriticele (sau receptorul).
Prin reţeaua DIGI, nu se vedeau acum câteva luni diacriticele pe Travel Channel, dar pe cablu am înţeles că se vedeau, deoarece pe cablu se transmite subtitrarea în interiorul fişierului video.
Am urmărit în paralel pe cablu şi pe satelit subtitrarea de la AXN. Pe satelit, câteodată, lipseau replici întregi, dar nu se întâmpla asta din cauza traducătorului.
Pot fi mai multe cauze. Când nu apar diacritice, nu înseamnă neapărat că traducătorii au scris fără diacritice.
Asta mi-a explicat cineva care se pricepe cât de cât la aşa ceva.
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 13:48
English to German
+ ...
În ograda noastră Mar 10, 2008

Florin_ wrote:

Tocmai urmaresc o emisiune pe Discovery Civilisation fără urmă de diacritice. Întreaga traducere este cu „i” în loc de „î”, „s” în loc de „ş”, „t” în loc de „ţ” etc.
Ce s-o fi întâmplat? Economie?


Las' că şi pe forumul ProZ, secţiunea română e lipsă mare de diacritice. Se poartă ...


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 13:48
English to Romanian
În ograda noastră (2) Mar 11, 2008

Bogdan Burghelea wrote:
Las' că şi pe forumul ProZ, secţiunea română e lipsă mare de diacritice. Se poartă ...


Am întâlnit undeva, pe un forum, nu mai ţin minte unde, comentariul unui traducător care spunea că în traduceri foloseşte diacriticele, însă pe forumuri nu. Nu pot să înţeleg motivaţia. Desigur, nu toată lumea are tastatura fixată în permanenţă pe limba română, ca mine, totuşi... asta nu este o scuză.


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 13:48
English to German
+ ...
Tastatură română şi engleză Mar 11, 2008

Maria Diaconu wrote:
Desigur, nu toată lumea are tastatura fixată în permanenţă pe limba română, ca mine, totuşi... asta nu este o scuză.


Nu e nevoie ca tastatura să fie fixată în permanenţă pe limba română. Cu o simplă combinaţie de taste (de regulă, Left ALT + SHIFT, dar se poate alege şi varianta, preferată de mine, CTRL + SHIFT) se poate face trecerea extrem de uşor.


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 13:48
English to Romanian
Tastatură română Mar 11, 2008

Bogdan Burghelea wrote:
Nu e nevoie ca tastatura să fie fixată în permanenţă pe limba română. Cu o simplă combinaţie de taste (de regulă, Left ALT + SHIFT, dar se poate alege şi varianta, preferată de mine, CTRL + SHIFT) se poate face trecerea extrem de uşor.


Bineînţeles.
Dar nu văd la ce aş folosi tastatura engleză, când pot scrie în engleză atât de lejer pe tastatura românească
Nu ştiu de ce lumea în general se miră când aude asta
Există cazuri extrem, extrem de rare când am nevoie de semnele @, $, cazuri în care trec pe tastatura engleză, folosind combinaţia Left ALT + SHIFT.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 13:48
English to Romanian
Tastatura românească Mar 11, 2008

Bogdan Burghelea wrote:
snip
u e nevoie ca tastatura să fie fixată în permanenţă pe limba română. Cu o simplă combinaţie de taste (de regulă, Left ALT + SHIFT, dar se poate alege şi varianta, preferată de mine, CTRL + SHIFT) se poate face trecerea extrem de uşor. [/quote]

Total de acord. Nu pot să scuz absenţa diacriticelor decât pentru cei care lucrează în permanenţă numai de la job şi nu au drepturi de instalare pe calculatorul respectiv (atâţia câţi sunt).
Fără diacritice, româna nu e română. Părerea mea.

[Edited at 2008-03-11 15:40]


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 13:48
English to Romanian
Diacrticele române de la mii de mile... Mar 11, 2008

Maria Diaconu wrote:

Bogdan Burghelea wrote:
Nu e nevoie ca tastatura să fie fixată în permanenţă pe limba română. Cu o simplă combinaţie de taste (de regulă, Left ALT + SHIFT, dar se poate alege şi varianta, preferată de mine, CTRL + SHIFT) se poate face trecerea extrem de uşor.


Bineînţeles.
Dar nu văd la ce aş folosi tastatura engleză, când pot scrie în engleză atât de lejer pe tastatura românească
Nu ştiu de ce lumea în general se miră când aude asta
Există cazuri extrem, extrem de rare când am nevoie de semnele @, $, cazuri în care trec pe tastatura engleză, folosind combinaţia Left ALT + SHIFT.


Folosind tastatura oferită tuturor gratuit (!) pe site-ul http://secarica.ro/ , @ şi $ sunt accesibile (din română) direct, fără tastări suplimentare.
Dacă aş fi traducător către română, chiar lucrând din afara ţării, nu aş îndrăzni niciodată să scriu "româneşte" fără diacritice, pentru că aia nu e română, indiferent dacă scriu în traduceri pt. clienţi sau pe forumurile Proz.

[Edited at 2008-03-11 15:54]


 
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 13:48
English to Romanian
+ ...
Tehnice Mar 11, 2008

Auziţi traducere într-un manual de utilizare:

„No user-serviceable parts inside. = Utilizatorul nu trebuie să umble la componentele interne.”



 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 13:48
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
@ etc. pe tastatura românească Mar 11, 2008

Maria Diaconu wrote:
Nu ştiu de ce lumea în general se miră când aude asta
Există cazuri extrem, extrem de rare când am nevoie de semnele @, $, cazuri în care trec pe tastatura engleză, folosind combinaţia Left ALT + SHIFT.


Semnul @ este pe tastatura românească: Alt dreapta+V, iar $ este Alt dreapta+;
Mai sunt multe alte semne ascunse cu Alt dreapta. Eu nu schimb tastatura niciodată pe cea engleză, nu-mi lipseşte absolut nimic. Pe franceză sau spaniolă mai am nevoie de semne diacritice specifice, dar pe tastatura engleză nu am mai trecut de ani de zile.

Apropo de respectul pentru limba maternă, în 21 februarie se sărbătoreşte în lume Ziua Internaţională a Limbii Materne, profund şi general ignorată în România, unde sunt veşnic la modă limbile străine şi înstrăinarea de limba română. A fost o zi tristă pentru mine. Anul viitor, sper să fie o zi mai fericită.

De obicei nu scriu în acest fir, dar cred că acesta ar trebui prin excelenţă să fie un fir dia-critic


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 13:48
English to German
+ ...
Aranjare taste Mar 13, 2008

Maria Diaconu wrote:
Bineînţeles.
Dar nu văd la ce aş folosi tastatura engleză, când pot scrie în engleză atât de lejer pe tastatura românească
Nu ştiu de ce lumea în general se miră când aude asta


În cazul meu, cred că s-au format nişte reflexe, parcă nu pot scrie engleză cînd aşezarea tastelor este cea românească. Şi invers. Pe cuvînt, nu exagerez, pur şi simplu nu pot.


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Cum se poate traduce atât de aberant din engleză?






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »