Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67] >
Cum se poate traduce atât de aberant din engleză?
Thread poster: Elvira Stoianov
lucca
lucca
Romania
Local time: 09:59
English to Romanian
M-am uitat azi noapte la TV Nov 20, 2005

Nu spun la ce ora si post, să nu se interpreteze ca atac la personală
legally insane= nebun
mental disorder= nevroză disociativă
multiple personalities= nevroză disociativă (ca mai sus!)
the prosecution= procurorii
the concept of an alter ego= noţiunea de personalitate multiplă.
Mă întreb ce spune sau crede privitorul obişnuit, care nu este medic psihiatru sau legist, când vede aş
... See more
Nu spun la ce ora si post, să nu se interpreteze ca atac la personală
legally insane= nebun
mental disorder= nevroză disociativă
multiple personalities= nevroză disociativă (ca mai sus!)
the prosecution= procurorii
the concept of an alter ego= noţiunea de personalitate multiplă.
Mă întreb ce spune sau crede privitorul obişnuit, care nu este medic psihiatru sau legist, când vede aşa ceva.
Pe de altă parte, am cumpărat o soluţie pt. curăţarea ecranelor de toate felurile.
Printre altele, pe flacon scrie (textul este acelaşi în 16 limbi!):
Non flammable. Alcohol free.
Pe eticheta în română apare:
- conţine alcool (a se feri de foc).
No comment.
Collapse


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 09:59
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
americanism Nov 20, 2005

Dacă bine reţin eu este preponderent folosit în America în varianta "assurance".

 
lucca
lucca
Romania
Local time: 09:59
English to Romanian
Ce bine-ar fi... Nov 20, 2005

Cristiana Coblis wrote:
Dacă bine reţin eu este preponderent folosit în America în varianta "assurance".


...dacă house-ul nostru de asigurări de sănătate ar fi în America


 
Ovidiu Martin Jurj
Ovidiu Martin Jurj
Romania
Local time: 09:59
German to Romanian
+ ...
Casele astea... Nov 20, 2005

Maria Diaconu wrote:


În opinia mea, traducerea corectă pentru Casa Naţională de Asigurări de Sănătate este National Health Insurance Fund şi nu House, dar deja s-a popularizat House în mii de documente oficiale, so I guess we are stuck with it


Pai nu mai scapam de "casa = house", findca s-a gasit cineva sa interpreteze eronat casa ca cladire, si nu ca loc unde platesti ceva, iar dupa aia s-au gasit multi sa se ia dupa el / ea si s-a raspandit. In germana lucrurile sunt mai clare, ca e Krankenkasse, deci are cuvant de baza Kasse si nu Haus. La fel e si casa de economii, multi o traduc in engleza savings house si de fapt e savings bank; in germana e Sparkasse, deci tot cu Kasse si nu cu Haus. Krankenkasse LEO il traduce exact cum zici, health insurance fund, deci cu fund, nu cu house. Asa il pun si eu de o buna bucata de vreme. Ei, dar inainte, cand nu aveam net acasa si acces la dictionare online, foloseam in acte medicale health insurance scheme, ca asa da traducerea la Krankenkasse dictionarul Langenscheidt si e singura varianta pe care o da. Dar am abandonat-o, desi nimeni nu a vanit sa-mi zica ca nu-i buna, dar e mai buna varianta cu fund ce o da LEO si e si mult mai raspandita si pe net.


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 09:59
English to Romanian
Casele Nov 20, 2005

S-au luat după casă de amanet

 
Marina Ioana (X)
Marina Ioana (X)
Local time: 07:59
Romanian to English
+ ...
Evitarea perfectului simplu si adresarea la pertu in Cold Mountain Dec 4, 2005

Ioana Costache wrote:


'
"Cold Mountain", volum aparut la Polirom (o fi voie sa zic, sau o sa editati?) in traducerea Antoanetei Ralian. de fapt, ma indoiesc ca era traducerea doamnei Ralian - sunt convinsa ca stie sa foloseasca perfectul simplu si nu perfectul compus[...] mi se pare mie, sau cartile astea au fost traduse ca pe banda ca sa se potriveasca taman bine cu lansarea filmelor corespunzatoare? asta o fi motivul?'



Mi-e teama ca traducerea ii apartine d-nei Antoaneta Ralian, asa cum se specifica pe prima pagina a cartii 'Cold Mountain' publicata de editura Polirom si pana la o dezmintire oficiala. In prezent lucrez la un studiu asupra traducerii in romaneste a romanului lui Charles Frazier si nu stiu ce sa cred! Parca este o carte scrisa in limba romana dar care suna in engleza! Vezi urmatoarele exemple: (Comentariile din paranteze imi apartin)

'Dupa un lung rastimp[Inman]a vazut venind pe drum un sclav cu pielea galbena.
[Oare perfectul simplu nu ar fi sunat mai bine aici si in tot restul cartii in locul perfectului compus? Nu vi se pare ca 'past simple' din engleza suna mai bine tradus cu perfectul simplu in povestiri la pers. a III-a]?

Cind l-a vazut [il vazu] pe Inman, omul a oprit [opri] boii.
- Dumnezeule mare, s-a crucit [se cruci] el. Arati ca un om de pamint. [Eu as fi tradus: "Parca sunteti un om de pamant". In fine. Chiar daca limba engleza foloseste 'you' in original, noi stim cum ar trebi sa se adreseze un sclav unui necunoscut intalnit pe drum in America sec. al IX-ea. Din pacate, dintr-un motiv care ramane inca un mister pentru mine, venerabila d-na Antoaneta Ralian pare sa prefere o forma de adresare care nu tine cont de prapastia sociala dintre sclavi si oamenii liberi. Aici s-ar putea argumenta ca sclavul poate a crezut ca si Inman era tot sclav - dar din discutia lor reiese clar ca sclavul stie ca Inman este un soldat dezertor. Dupa cum se va vedea in continuare, in traducere sclavul pare ca si-a uitat cu totul conditia de sclav si devine 'stapan' pe situatie, dirijandu-l pe Inman ca la armata]:

- Urca-te pe tirlia asta si vino cu mine, l-a indemnat[il indemna] el pe Inman.
Trebuie sa plec, il lamurea el. [N-ar fi trebuit sa traduca "il lamuri el"?! Asta este greseala de traducere sau de tipar]?
- Asculta, i-a atras [ii atrase] omul atentia. [...] Daca treci pe acolo, suta la suta ca or sa te prinda, daca nu esti atent.[...] Taie prin nord. Ia-o spre Wilkes. [etc, etc.]

Sper ca nu v-am plictisit cu atatea citate si intrebari, dar poate cineva sa ma lamureasca ce se intampla cu limba noastra stramoseasca? Cum se pot traduce carti din limba engleza fara sa se tina cont de gramatica, normele de adresare si spiritul limbii romane precum si de realitatile istorice si culturale ale societatii din a carei limba se traduce?


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:59
English to Romanian
Problemă de marketing Dec 5, 2005

Într-un catalog de produse cosmetice, cu denumiri care de care mai atrăgătoare: lacul de unghii "color me pretty" a devenit "colorează-mă frumos", dar la "color me dazzling" i-a lăsat imaginaţia. Sau i-a orbit strălucirea produsului în cauză?

 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Flote de autovehicule? Dec 7, 2005

Eu parcă ştiam că sunt parcuri. Să fie vorba de o traducere nereuşită a lui "fleet"?

" Pentru cei carora le pasa de business-ul lor, Rompetrol introduce Fill&Go primul sistem complet automatizat pentru managementul ***flotelor de autovehicule***."

http://www.fillandgo.ro/vizitatori.html


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:59
English to Romanian
Flotele şi parcurile Dec 8, 2005

Mihai Badea wrote:
Eu parcă ştiam că sunt parcuri. Să fie vorba de o traducere nereuşită a lui "fleet"?


Într-adevăr, puţină lume ştie că "fleet" înseamnă şi "parc de automobile". Chiar au fost mai multe întrebări kudoz pentru acest termen, şi am observat că unii nu sunt obişnuiţi cu acest sens al cuvântului. O altă problemă este că respectivul nu numai că nu a ştiut traducerea, dar nici nu şi-a dat seama că nu are sens în limba română, ceea ce este chiar mai grav.

[Edited at 2005-12-08 06:32]


 
Elvira Stoianov
Elvira Stoianov  Identity Verified
Luxembourg
Local time: 08:59
German to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
am intalnit si eu flota de mai multe ori Dec 8, 2005

si am impresia ca vrea sa isi faca loc in limba.

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:59
English to Romanian
Să nu lăsăm flota de autovehicule să ne invadeze Dec 8, 2005

Elvira Stoianov wrote:

si am impresia ca vrea sa isi faca loc in limba.


Păi... eu zic să nu o lăsăm. Dacă nu noi, atunci cine?


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 09:59
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
Flotă Dec 8, 2005

"Iniţiatorii" neinspiratei traduceri s-or fi gândit la imensele bălţi care se fac în Bucureşti - şi nu numai - la orice ploaie mai serioasă. Şi iată cum maşinile se transformă în nave, şi navele, în flote. Toată lumea ar trebui să-şi ia Hummer

 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
Flotă Dec 8, 2005

Andrei Albu wrote:

"Iniţiatorii" neinspiratei traduceri s-or fi gândit la imensele bălţi care se fac în Bucureşti - şi nu numai - la orice ploaie mai serioasă.


Aha, traducere adaptată contextului rutier.


 
Oana Popescu
Oana Popescu  Identity Verified
Romania
Local time: 09:59
English to Romanian
+ ...
"Schimb" la Cora Dec 8, 2005

Dacă mergeţi la Cora (poate o fi şi prin alte părţi) şi vă uitaţi la casa de marcat când plătiţi, vedeţi că afişează suma totală (de exemplu 65 RON), apoi suma plătită (70 RON), apoi... "Schimb 5 RON". Prietenii (cei care ştiu engleză) ştiu de ce; ceilalţi probabil se întreabă ce-i aia... Iar cei care au tradus meniul casei de marcat probabil că nu au învăţat să se uite decât la primul sens din dicţionar şi când merg cu taxiul îi spun taximetristului "Poţi să ... See more
Dacă mergeţi la Cora (poate o fi şi prin alte părţi) şi vă uitaţi la casa de marcat când plătiţi, vedeţi că afişează suma totală (de exemplu 65 RON), apoi suma plătită (70 RON), apoi... "Schimb 5 RON". Prietenii (cei care ştiu engleză) ştiu de ce; ceilalţi probabil se întreabă ce-i aia... Iar cei care au tradus meniul casei de marcat probabil că nu au învăţat să se uite decât la primul sens din dicţionar şi când merg cu taxiul îi spun taximetristului "Poţi să păstrezi schimbul"Collapse


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 09:59
English to Romanian
Alternativă Dec 8, 2005

Andrei Albu wrote:
"Iniţiatorii" neinspiratei traduceri s-or fi gândit la imensele bălţi care se fac în Bucureşti - şi nu numai - la orice ploaie mai serioasă. Şi iată cum maşinile se transformă în nave, şi navele, în flote. Toată lumea ar trebui să-şi ia Hummer

S-ar putea să se fi gândit şi la maşinile pescuite, cu oarecare regularitate, din Dâmboviţa ;D
Pe când escadrilă de vapoare (că tot există escadră)?


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Cum se poate traduce atât de aberant din engleză?






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »