Зачленување на проз
Thread poster: Sandra Neshova Krajchev
Sandra Neshova Krajchev
Sandra Neshova Krajchev  Identity Verified
North Macedonia
Local time: 15:12
English to Macedonian
+ ...
Feb 22, 2009

Драги колеги,

Има голем дел од вас што сте членови на проз. Размислувам и јас да се зачленам, но најпрво сакам да ве прашам кое е вашето искуство со членството. Дали на почетниците им прпорачувате зачленување или само регистрацијата им е доволна. Зашто ако платам 129 $ барем да знам што добивам со тоа. Ги прочитав упатствата за членство, но сакам да го слушнам вашето мислење.

Однапред фала


 
Sashenka Ljuben
Sashenka Ljuben  Identity Verified
North Macedonia
Local time: 15:12
Member (2005)
English to Macedonian
+ ...
Зачлени се! Дефинитивно! Mar 13, 2009

Здраво Сандра,

Јас бев регистрирана како неплатен член отприлика 2 години пред да станам платен член на проз. Меѓутоа, многу работи што се објавуваа на проз. имаа ограничување дека само платените членови можат да аплицираат за работата. Откако се зачленив и си плаќам
... See more
Здраво Сандра,

Јас бев регистрирана како неплатен член отприлика 2 години пред да станам платен член на проз. Меѓутоа, многу работи што се објавуваа на проз. имаа ограничување дека само платените членови можат да аплицираат за работата. Откако се зачленив и си плаќам секоја година 120 евра, работите се мрднаа од нулта точка. Не само што се појавуваш понапред на листата на преведувачи во товјата јазична комбинација, туку и самите агенции те гледаат со поинакви очи, те гледаат како професионалец. Многу почесто ќе те контактираат и директно преку проз. Дефинитивно се исплатува да се зачлениш.

Со среќ,
Сашенка
Collapse


 
Sandra Neshova Krajchev
Sandra Neshova Krajchev  Identity Verified
North Macedonia
Local time: 15:12
English to Macedonian
+ ...
TOPIC STARTER
blagodaram Mar 16, 2009

Blagodaram Sashenka za sovetot. Veke kontaktirav so nekoi kolegi od Srbija i tie mi go kazaa istoto.

Pozdrav,
Sandra


 
maja.freelan (X)
maja.freelan (X)
Local time: 15:12
German to Macedonian
+ ...
Банкарска провизија May 8, 2009

Ми интересира ако може некој да ми каже, колку имате платено банкарска провизија при зачленувањето?

Сигурна сум дека за он лајн плаќања со кредитна картичка треба да се плати провизија, само се надевам дека таа нема да биде превисока...

Поздрав,
Маја


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Milena Chkripeska[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Зачленување на проз






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »