Pages in topic:   [1 2] >
Pašnodarbinātais un nodokļi
Thread poster: Inga Baltavia
Inga Baltavia
Inga Baltavia
Latvia
Local time: 13:15
English to Latvian
+ ...
Aug 18, 2008

Sveiki visiem!

Piereģistrējos kā pašnodarbinātais (jeb saimn.darb.veicējs) ar domu godīgi maksāt nodokļus no tulkošanas darbiem. Taču katrs mēģinājums izurbties cauri MK noteikumiem par nodokļu maksāšanu man beidzas ar vēl lielāku 'confusion' nekā pirms tam.
Konsultējos arī VIDā, taču saņēmu diezgan vispārīgu informāciju, kas ir ok, bet man likās nepietiekoši, gribējās, lai pastāsta, kā to dzīvē dara nevis teorētiski.....
See more
Sveiki visiem!

Piereģistrējos kā pašnodarbinātais (jeb saimn.darb.veicējs) ar domu godīgi maksāt nodokļus no tulkošanas darbiem. Taču katrs mēģinājums izurbties cauri MK noteikumiem par nodokļu maksāšanu man beidzas ar vēl lielāku 'confusion' nekā pirms tam.
Konsultējos arī VIDā, taču saņēmu diezgan vispārīgu informāciju, kas ir ok, bet man likās nepietiekoši, gribējās, lai pastāsta, kā to dzīvē dara nevis teorētiski..

Dārgie kolēģi, kā Jums gāja ar šo lietu sākumā? Vai tiešām viss bija skaidrs?
Vai kādam nav pieejama tāda īsa pamācība nodokļu maksāšanā?

Paldies par uzmanību!
Inga
Collapse


 
Uldis Sprogis
Uldis Sprogis  Identity Verified
Local time: 13:15
English to Latvian
+ ...
Grāmatvede Aug 18, 2008

Laba diena!

Manā gadījumā risinājums bija samērā vienkāršs - noslēdzu līgumu par grāmatvedības pakalpojumiem ar profesionālu grāmatvedi.

Domāju, ka normālu ienākumu gadījumā arī šobrīd nevajadzētu būt tik sāpīgam šim 20-30 Ls mēneša maksājumam par to, ka viss ir sakārtots un vari maksimāli veltīt laiku un uzmanību pašai saimnieciskajai darbībai.


Veiksmi vēlot,

Uldis S.


 
Ilona Kangro
Ilona Kangro  Identity Verified
Latvia
Local time: 13:15
Member (2006)
Latvian to English
+ ...
Par nodokļiem Aug 18, 2008

Kad es dzīvoju Latvijā un biju pašnodarbinātā, tad nemaz neslēdzu līgumu par ikmēneša grāmatvedības pakalpojumiem. Manuprāt, ja tas nav uzņēmums, bet viena persona, kas uz savu roku darbojas, pietiek atrast labu grāmatvedi un vienreiz gadā pirms gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas tikties ar šo grāmatvedi, atdot viņam/viņai visus papīrus (līgumus, ar saimniecisko darbību saistītos rēķinus, bankas konta izdruku, čekus par attaisnotajiem izdevumiem, tai skaitā zo... See more
Kad es dzīvoju Latvijā un biju pašnodarbinātā, tad nemaz neslēdzu līgumu par ikmēneša grāmatvedības pakalpojumiem. Manuprāt, ja tas nav uzņēmums, bet viena persona, kas uz savu roku darbojas, pietiek atrast labu grāmatvedi un vienreiz gadā pirms gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas tikties ar šo grāmatvedi, atdot viņam/viņai visus papīrus (līgumus, ar saimniecisko darbību saistītos rēķinus, bankas konta izdruku, čekus par attaisnotajiem izdevumiem, tai skaitā zobārsta un ārstniecības pakalpojumiem) un ļaut savilkt visus galus. Protams, to var darīt arī patstāvīgi, ja ir gribēšana un varēšana, bet pirmajā reizē varbūt var lūgt profesionāļa palīdzību.
Vienīgais līdz gada deklarācijas iesniegšanai ļoti rūpīgi jākrāj un jāliek pa mapēm visi dokumenti un vienreiz trīs mēnešos jānomaksā sociālais nodoklis (vajag maksāt vismaz minimālo vai lielāku, ja ir vēlēšanās), kā arī jāaizsūta VIDam vai jāaiznes personīgi sociālā nodokļa veidlapa, kur pašnodarbinātais ieraksta, cik par attiecīgo trimestri ir samaksāts.

Varbūt, ka dažu gadu laikā kaut kas ir mainījies, bet pirms gadiem 2 bija šādi.
Ceru, ka noderēs!

Ilona
Collapse


 
Inga Baltavia
Inga Baltavia
Latvia
Local time: 13:15
English to Latvian
+ ...
TOPIC STARTER
Paldies Aug 18, 2008

Paldies par idejām, tas tiešām atvieglotu man dzīvi.
Atradu internetā arī tādu grāmatvedības programmu pašnodarbinātajiem - PATS, var ielādēt arī demo versiju.
Izmēģināju, liekas parocīga http://www.balance.lv/pats/


 
Kristine Sprula (Lielause)
Kristine Sprula (Lielause)  Identity Verified
Latvia
Local time: 13:15
Member (2005)
English to Latvian
+ ...
Vieglāka dzīve ar EDS Aug 29, 2008

Ja plānojat pašnodarbināties ilgstoši, iesaku reģistrēties VID EDS sistēmā. Tas ļauj iesniegt visas deklarācijas elektroniski, apskatīt visu ar sevi saistīto info utt.

Šeit plašāka informācija par EDS: http://www.vid.gov.lv/default.aspx?tabid=11&id=513&hl=1

[Rediģēts plkst. 2008-08-29 11:21]


 
Kristine Sprula (Lielause)
Kristine Sprula (Lielause)  Identity Verified
Latvia
Local time: 13:15
Member (2005)
English to Latvian
+ ...
Par izdevumiem Aug 29, 2008

Kopš 2008. gada 1. janvāra pašnodarbinātām personām (PNP) iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIeN) ir 15%, nevis 25%. BET ar vienu roku dod, ar otru ņem. Sakarā ar šo samazināto IIeN, netiek atmaksāti medicīnas, zobārsta un izglītības izdevumi. Pēc samazinātā IIeN ieviešanas sākotnēji tika "nogriezts" arī neapliekamais minimums un apgādājamie. Taču vasaras vidū vismaz to "atdeva" atpakaļ.

p.s. pašnodarbinos jau kopš 2002. gada un visu grāmatvedību kā
... See more
Kopš 2008. gada 1. janvāra pašnodarbinātām personām (PNP) iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIeN) ir 15%, nevis 25%. BET ar vienu roku dod, ar otru ņem. Sakarā ar šo samazināto IIeN, netiek atmaksāti medicīnas, zobārsta un izglītības izdevumi. Pēc samazinātā IIeN ieviešanas sākotnēji tika "nogriezts" arī neapliekamais minimums un apgādājamie. Taču vasaras vidū vismaz to "atdeva" atpakaļ.

p.s. pašnodarbinos jau kopš 2002. gada un visu grāmatvedību kārtoju pati. Nekādu problēmu. Neskaidrību gadījumā, VID konsultācijās visu paskaidro.
Collapse


 
Inga Baltavia
Inga Baltavia
Latvia
Local time: 13:15
English to Latvian
+ ...
TOPIC STARTER
par EDS Aug 30, 2008

Jā, paldies, to es arī biju plānojusi darīt, nesaprotu, kāpēc cilvēki nīkst rindās, ja var visu nokārtot elektroniski.

Par atmaksātajiem izdevumiem - kad konsultējos ar VID, man tieši ieteica iekļaut medicīnas un izglītības izdevumus...


 
Kristine Sprula (Lielause)
Kristine Sprula (Lielause)  Identity Verified
Latvia
Local time: 13:15
Member (2005)
English to Latvian
+ ...
Izdevumi Sep 3, 2008

Inga Baltavia wrote:

Jā, paldies, to es arī biju plānojusi darīt, nesaprotu, kāpēc cilvēki nīkst rindās, ja var visu nokārtot elektroniski.

Par atmaksātajiem izdevumiem - kad konsultējos ar VID, man tieši ieteica iekļaut medicīnas un izglītības izdevumus...


Kad tas bija? Kā jau teicu, man zināms, ka mums ir "atdots" neapliekamais minimums un apgādājamie. Par pārējo tad nu pajautāšu VIDā.


 
Evita Savicka
Evita Savicka  Identity Verified
Latvia
Local time: 13:15
English to Russian
+ ...
Paldies diskusijas uzsācējai! Sep 16, 2008

Jau sen vēlējos uzdot pāris jautājumus par pašnodarbinātību, taču viņa to izdarīja pirmā...
Mīļie pašnodarbinātie kolēģi, sakiet lūdzu, cik procentu kopumā jāmaksā katru mēnesi (vai katrus trīs mēnešus? Man tas viss liekas tik jocīgi un nesaprotami)? Nu labi, 15% IIN, un bez tiem? Sociālais nodoklis? Kas vēl?

Un vēl... Šodien kāds ārzemju birojs atrakstīja, ka ik gadu viņi, saskaņā ar savas valsts likumdošanu, tulkiem prasa VID izziņu p
... See more
Jau sen vēlējos uzdot pāris jautājumus par pašnodarbinātību, taču viņa to izdarīja pirmā...
Mīļie pašnodarbinātie kolēģi, sakiet lūdzu, cik procentu kopumā jāmaksā katru mēnesi (vai katrus trīs mēnešus? Man tas viss liekas tik jocīgi un nesaprotami)? Nu labi, 15% IIN, un bez tiem? Sociālais nodoklis? Kas vēl?

Un vēl... Šodien kāds ārzemju birojs atrakstīja, ka ik gadu viņi, saskaņā ar savas valsts likumdošanu, tulkiem prasa VID izziņu par to, ka tie maksā nodokļus no viņu pārskaitītiem maksājumiem. Uzrakstīju, ka neesmu reģistrēta VID un ka, ņemot vērā to, ka šis birojs man tos maksājumus sūtīja jau sen (gada pirmajā pusē), man var rasties problēmas sakarā ar to, ka nesamaksāju šos nodokļus laikā. Tagad sēžu un domāju - ko darīt... Varbūt kādam būs kāds padoms?
Collapse


 
Jana Teteris
Jana Teteris  Identity Verified
United Kingdom
Local time: 11:15
Latvian to English
+ ...
Dīvaini..... Sep 17, 2008

Evita Savicka wrote:

Un vēl... Šodien kāds ārzemju birojs atrakstīja, ka ik gadu viņi, saskaņā ar savas valsts likumdošanu, tulkiem prasa VID izziņu par to, ka tie maksā nodokļus no viņu pārskaitītiem maksājumiem. Uzrakstīju, ka neesmu reģistrēta VID un ka, ņemot vērā to, ka šis birojs man tos maksājumus sūtīja jau sen (gada pirmajā pusē), man var rasties problēmas sakarā ar to, ka nesamaksāju šos nodokļus laikā. Tagad sēžu un domāju - ko darīt... Varbūt kādam būs kāds padoms?


Man jāsaka, ka pirmo reizi dzirdu kaut ko tādu (un es visu laiku strādāju ar ārzemju tulkošanas birojiem). Kurā valstī atrodas šis birojs? Parasti jau ir tā, ka tulkotājam liek parakstīt vienošanās/līgumu, kur citu starpā ir iekļauts pants, ka tulkotājs pats ir atbildīgs par attiecīgo nodokļu un sociālo maksājumiem. Un līdz ar to, nodokļu maksāšana ir uz atsevišķa tulkotāja sirdsapziņas un birojam/aģentūrai ar to nav nekādas darīšanas. Es zinu, ka šī nav atbilde uz jautājumu, bet man tas liekas diezgan dīvaini.

Man arī ir jautājums tiem no jums, kuri ir pašnodarbinātie. Man ir SIA, bet tagad, kad IIN pašnodarbinātiem ir 15% es sāku domāt, ka varbūt kaut kas jāmaina, jo SIA'ām darba devēja sociālie maksājumi ir ļoti augsti. Varbūt tas ir ļoti elementārs jautājums, bet man interesē zināt vai maksājumi par telefonu, internetu, komandējumiem u.c. skaitās attaisnojošie izdevumi?


 
Kristine Sprula (Lielause)
Kristine Sprula (Lielause)  Identity Verified
Latvia
Local time: 13:15
Member (2005)
English to Latvian
+ ...
Attaisnotie Sep 28, 2008

Jana Teteris wrote:

vai maksājumi par telefonu, internetu, komandējumiem u.c. skaitās attaisnojošie izdevumi?


Par komandējumiem nemācēšu teikt, bet telefonu (gan pararsto, gan mobilo) var iekļaut pie attaisnotajiem izdevumiem, bet ir jābūt sarunu izdrukai, kurā atzīmēti zvani klientiem. Sarēķina visus šos zvanus un tikai tos var iekļaut attaisnotajos izdevumos. Internetu var iekļaut kaut kādus procentus. Nepateikšu precīzi cik, jo es neiekļauju.


 
Kristine Sprula (Lielause)
Kristine Sprula (Lielause)  Identity Verified
Latvia
Local time: 13:15
Member (2005)
English to Latvian
+ ...
Nodokļi un ārzemnieki Sep 28, 2008

Evita Savicka wrote:

cik procentu kopumā jāmaksā katru mēnesi (vai katrus trīs mēnešus? Man tas viss liekas tik jocīgi un nesaprotami)? Nu labi, 15% IIN, un bez tiem? Sociālais nodoklis? Kas vēl?

Un vēl... Šodien kāds ārzemju birojs atrakstīja, ka ik gadu viņi, saskaņā ar savas valsts likumdošanu, tulkiem prasa VID izziņu par to, ka tie maksā nodokļus no viņu pārskaitītiem maksājumiem. Uzrakstīju, ka neesmu reģistrēta VID un ka, ņemot vērā to, ka šis birojs man tos maksājumus sūtīja jau sen (gada pirmajā pusē), man var rasties problēmas sakarā ar to, ka nesamaksāju šos nodokļus laikā. Tagad sēžu un domāju - ko darīt... Varbūt kādam būs kāds padoms?


Par nodokļiem: Ja mēneša ienākumi ir 150 Ls un vairāk, tad reizi ceturksnī jāiesniedz atskaite un jāmaksā sociālais nodoklis (par visiem 3 mēnešiem). 2008. gadā tie ir 30,44% no 150 ls = 45,66 Ls mēnesī.
Vēl jāmaksā 15% IIeN par iepriekšējo kalendāro gadu, sarēķinot visus pašnodarbinātības ienākumus un izdevumus.
Ja ienākumi sasniedz 10000 Ls, tad jāreģistrējas par PVN maksātāju.

Par ārzemniekiem:
Man neviens līdz šim nav prasījis nekādas izziņas. Nesen tikai viens ASV birojs lūdza aizpildīt veidlapu, kurā apliecināju, ka neesu ASV nodokļu makātājs.


 
Kristine Sprula (Lielause)
Kristine Sprula (Lielause)  Identity Verified
Latvia
Local time: 13:15
Member (2005)
English to Latvian
+ ...
Jauns gads, jauni nodokļi.... Jan 30, 2009

2009. gadā saglabājas 15% ienākuma nodoklis, bet soc. nodoklis šogad ir jāmaksā 30,48% no 180 Latiem = 54,86 Ls.
Ir arī jaunas ienākuma deklarācijas veidlapas izdevumiem ar atšķirīgajām IIeN likmēm.


 
Uldis Liepkalns
Uldis Liepkalns  Identity Verified
Latvia
Local time: 13:15
Member (2003)
English to Latvian
+ ...
Aha Jan 30, 2009

Bet īpaši patīkami pārsteigti šogad ir leiši- līdz šim viņiem bija ap kādiem 300 litiem par licenci uz gadu + 15% taksēs no nopelnītā. Tagad viņiem viss tas pats mīļums, kas mums un vēl vairāk. Man daži viņu pašnodarbinātie atrakstīja, ka tagad viņiem kopumā tagad aizies 54% nodokļos - nezinu gan vai viņi tur ir ierēķinājuši neapiekamo minimumu (if applicable).

Vienu vārdu sakot, uiss kā Europā, ja neskaita tādu sīkumu, ka tur, lielākoties, nepli
... See more
Bet īpaši patīkami pārsteigti šogad ir leiši- līdz šim viņiem bija ap kādiem 300 litiem par licenci uz gadu + 15% taksēs no nopelnītā. Tagad viņiem viss tas pats mīļums, kas mums un vēl vairāk. Man daži viņu pašnodarbinātie atrakstīja, ka tagad viņiem kopumā tagad aizies 54% nodokļos - nezinu gan vai viņi tur ir ierēķinājuši neapiekamo minimumu (if applicable).

Vienu vārdu sakot, uiss kā Europā, ja neskaita tādu sīkumu, ka tur, lielākoties, nepliekamais minimums ir EUR 10 K gadā.

Es sadarbojos ar daudzākiem lietuviešu frīlanceriem, un tie, kuri neatsūtīja rēķinu laicīgi, tagad apsver- vai vispār sūtīt, vai pakārties uzreiz. Un es jau ar vairs pagājušajā gadā nekādus viņu rēķinus ielaist nevaru- visas decembra atskaites kādu brīdi jau kā nodotas

Ieteikums frīlanceriem- varu ieteikt apskatīties uz Ukrainu- tur pašnodarbinātais ar 30 vai 50 bakšu licenci uz gadu joprojām var pelnīt līdz 100 000 bakšiem gadā, papildus nemaksājot ne centa. Protams, tur ir vismaz 10 papildus problēmas (pirmā- kā tur piereģistrēties, otrā- kā no turienes dabūt naudu, nu, un tad vēl kādas astoņas, kuras varat piemest paši), bet, kas zina....

Uldis

Kristine Lielause wrote:

2009. gadā saglabājas 15% ienākuma nodoklis, bet soc. nodoklis šogad ir jāmaksā 30,48% no 180 Latiem = 54,86 Ls.
Ir arī jaunas ienākuma deklarācijas veidlapas izdevumiem ar atšķirīgajām IIeN likmēm.


[Rediģēts plkst. 2009-01-30 23:49 GMT]
Collapse


 
Kristine Sprula (Lielause)
Kristine Sprula (Lielause)  Identity Verified
Latvia
Local time: 13:15
Member (2005)
English to Latvian
+ ...
Lēnītēm un klusiņām zogas klāt 1. aprīlis.... Feb 24, 2009

Neaizmirstiet par deklarācijām!

 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Pašnodarbinātais un nodokļi






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »