Писане в PDF файл !!!
Thread poster: Viviana_bg
Viviana_bg
Viviana_bg
Bulgaria
Local time: 11:35
English to Bulgarian
+ ...
Jan 21, 2009

Здравейте,

Спешно се нуждая от съвет за програма, с която може да се пише в PDF file. Необходимо ми е да извърша превод на голям документ, който освен текст, съдържа и много графики, таблици и изображения с текст по тях. Изискването на клиентите е да се запази 1:1 оформление�
... See more
Здравейте,

Спешно се нуждая от съвет за програма, с която може да се пише в PDF file. Необходимо ми е да извърша превод на голям документ, който освен текст, съдържа и много графики, таблици и изображения с текст по тях. Изискването на клиентите е да се запази 1:1 оформлението на целия PDF файл (това е нещо като продуктов каталог), като текста по всяка една графика или изображение бъде също преведен на български език.
С Adobe Acrobat Distiller ili InDesign може ли да стане? Предложете нещо друго, което може да ми е от полза. Има ли някакъв вариант TRADOS да помогне при превода на текста, но след това да мога лесно да го конвертирам пак в PDF.
Collapse


 
Mihail Mateev
Mihail Mateev
Bulgaria
Local time: 11:35
Member
English to Bulgarian
+ ...
.. Jan 21, 2009

Правилният похват е клиентът да предостави редактируем файл, а не PDF.

PDF форматът по принцип не предполага редактиране. Това е формат, чиято цел е максимално да запази вида на изложението на страницата, независимо под каква операционна система.

Сега, за да съм полезен - Open Office v.3 отваря PDF файлове и след това може пак от него да се запишат като PDF. До каква степен обаче ще запази изгледа, не знам.


 
bibienne (X)
bibienne (X)

Писане в PDF файл !!! Jan 21, 2009

При някои PDF документи (tagged PDF) е възможно да се редактира и с Adobe Acrobat, но работата е безкрайно "пипкава". Просто опитай, може и да се получи.

 
Metodi Gerasimov
Metodi Gerasimov  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 11:35
Greek to Bulgarian
+ ...
... Jan 21, 2009

Viviana_bg wrote:

Предложете нещо друго, което може да ми е от полза.


Adobe Acrobat Professional
С пълната версия на тази програма може да се работи във файлове с разширение .pdf, като се правят коментари, подчертават се текстове - всякаква редакторска работа. Правя го редовно за преводни списания.
Със същата програма се преобразуват подобни файлове.

Успех!
П.П. За да се поясня - писането по този начин няма да е като замествате оригиналния текст с вашия, а просто ще се появява като коментар или бележка отстрани. Това му е пипкавото. Но пък върши работа, защото страньорите, които после ще обработват текста за публикуване (евентуално) ще могат да се ориентират кой текст точно как се превежда.

[Edited at 2009-01-22 09:07 GMT]


 
invguy
invguy  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 11:35
English to Bulgarian
Нещата не са никак прости Jan 21, 2009

Колегата Матеев е абсолютно прав за правилния похват. Подготовката на PDF файл в окончателен вид по правило изисква компетентност, доста по-различна от тази на преводача. И не е работа на преводача, това е сигурно.

Примерно: различни са правилата за подготовка на файла
... See more
Колегата Матеев е абсолютно прав за правилния похват. Подготовката на PDF файл в окончателен вид по правило изисква компетентност, доста по-различна от тази на преводача. И не е работа на преводача, това е сигурно.

Примерно: различни са правилата за подготовка на файла, ако трябва да бъде press ready (готов за отпечатване в печатница), print ready (готов за настолен печат) или web/screen ready. Също така са различни подходите и необходимите операции в зависимост от това от какъв програмен продукт и с какви настройки е генериран оригиналният PDF, който трябва да превеждате.

По правило, след като текстът бъде преведен, окончателният PDF трябва да се подготви чрез редактиране на файла, от който е бил генериран, в съответната програма (InDesign, Quark XPress, Illustrator, CorelDRAW и т.н.) - и след това да се генерира нов (преведен вече) PDF при същите настройки като оригинала. След това новогенерираният PDF трябва да се изпрати пак на преводача за DTP check. Това е стандартната процедура.

При това за хората, работещи върху PDFa, е най-удобно да получат превода в ТЕКСТОВ файл. Така създаването на преведения PDF за тях ще се заключава най-вече в copy/paste, плюс някои елементарни (но специфични) корекции.

Чувал съм за един софтуер, който претендира, че може да конвертира PDF в редактируем InDesign файл: http://www.recosoft.com/products/pdf2id/ Не знам дали работи, не съм го пробвал. Но и да работи, подводните камъни са много. Дори да "произведете" преведен PDF, изглеждащ (на екран) досущ като оригинала, ако файлът е предвиден за някакъв печат (било commercial или desktop), може да трябва да се прави наново почти от нула.

Понеже имам доста години практика в графичния дизайн и предпечатната подготовка, ако ми пратите файла, бих могъл да ви дам по-конкретни коментари. Но при всички положения бих ви посъветвал да си изясните тези въпроси с клиента преди да приемете поръчката.
Collapse


 
Viviana_bg
Viviana_bg
Bulgaria
Local time: 11:35
English to Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Още по темата за писане в PDF file!!!! Jan 22, 2009

Adobe Acrobat Pro е само за вмъкване на коментари или бележки. Инсталирах си последната версия 9 вчера, но няма такава опция за заместване на текста. PDf файла е иготвен на Indesign и само с него може да се редактира, но при положение, че разполагам с изходния source file. Друг вариант за корекц�... See more
Adobe Acrobat Pro е само за вмъкване на коментари или бележки. Инсталирах си последната версия 9 вчера, но няма такава опция за заместване на текста. PDf файла е иготвен на Indesign и само с него може да се редактира, но при положение, че разполагам с изходния source file. Друг вариант за корекция или едитване на текста няма. Пробвах редица други по-малки и елементарни програми, но не е възможно и с тях. Така, че ако някои др има саъщия проблем като мен, това е положението колеги. Или се захванете да разучаване Indesign или някое др приложение на Adobe Acrobat, с което евентуално може да е изготвен файла или директно обяснете на клиентите си че е невъзможно да се пише директно в pdf.

Сега имам запитване с коя програма бих могла в най-пълна степен да разчета този pdf (650 страници, с много графики и илюстрации), така че в минимална степен да ми се разместят или форматират по друг начин. Досега съм работила много успешно с ABBYY fine reader, но в случая резултата с него не е е мн добър, защото явно не може да разпознае кое е background text и кое е основния текст и се получава наслагване на текст и графики, вертикално извеждане на цели абзаци и т.н, просто изглежда стряскащо.
Благодаря на всички за коментарите и предложенията до момента.
Collapse


 
Fidexim (X)
Fidexim (X)
Bulgaria
Local time: 11:35
English to Bulgarian
+ ...
Инсталирах си последната версия вчера... Jan 22, 2009

колежке, направо не е за вярване да направите такава инвестиция само заради един-единствен pdf файл
всъщност можете да замествате текст от tools > advanced editing > text touch-up tool (ако си спомням правилно).
ще имате вероятно проблеми с шрифтовете, ако не сте закупили и допълненията към pro-то


 
Viviana_bg
Viviana_bg
Bulgaria
Local time: 11:35
English to Bulgarian
+ ...
TOPIC STARTER
Adobe Acrobat Pro Jan 22, 2009

Fidexim wrote:

колежке, направо не е за вярване да направите такава инвестиция само заради един-единствен pdf файл
всъщност можете да замествате текст от tools > advanced editing > text touch-up tool (ако си спомням правилно).
ще имате вероятно проблеми с шрифтовете, ако не сте закупили и допълненията към pro-то



Колега, прав сте че не съм правила инвестиция Инсталираха ми програмата мои познати, които разполагат с нея. Но въпреки това не може да ми послужи за целта на този превод.


 
Boyan Brezinsky
Boyan Brezinsky  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 11:35
English to Bulgarian
+ ...
По-добре откажи Jan 22, 2009

Viviana_bg wrote:

...........този pdf (650 страници, с много графики и илюстрации), така че в минимална степен да ми се разместят или форматират по друг начин.
.........
Това е безумие. Заявявам го напълно отговорно. Не се захващай с това - по-точно с предпечатната част. Без да знам колко ще ти платят, съм почти сигурен, че няма да е толкова, че да си заслужава.


 
Yassen Tounev
Yassen Tounev  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 11:35
English to Bulgarian
+ ...
Solid PDF Converter Feb 18, 2009

Viviana_bg wrote:
Сега имам запитване с коя програма бих могла в най-пълна степен да разчета този pdf (650 страници, с много графики и илюстрации), така че в минимална степен да ми се разместят или форматират по друг начин. Досега съм работила много успешно с ABBYY fine reader, но в случая резултата с него не е е мн добър, защото явно не може да разпознае кое е background text и кое е основния текст и се получава наслагване на текст и графики, вертикално извеждане на цели абзаци и т.н, просто изглежда стряскащо.
Благодаря на всички за коментарите и предложенията до момента.


Най-добри резултати в този план постигам със Solid PDF Converter, много полезна програмка, малка като обем и лека, която може да конвертира и в двете посоки - от Word към PDF (сто пъти по-бырзо от оригиналния тромав Acrobat Pro на Adobe) и от PDF към Word. Има опция Exact, при която Word файлът се получава във вид на текстбоксове, т.е с формат, подобен на PowerPoint. Такъв файл удобно се конвертира в SDLX или Transit, като теговете се запазват и форматът горе-долу остава същият. Е, естествеенно без "сресване" не минава (resizing на шрифтове, изтеглане на картинки) но резултатите са по-добри от тези , които се получават при OCR- ване с Fine Reader. А най-добре е да помолите клиента да ви изпрати изходния файл, от който е правен PDF-а, в DTP формат (Frame Maker, InDesign, Quark XPress или друга програма за предпечат) и сами да си го конвертирате в Традос или Транзит (TTX или PXF) със съответните опции , след което да го върнете обратно в изходния формат и да му оправите графичния дизайн. Но в такъв случай трябва да се чарджат допълнително часове или страници за DTP, което, както бе отбелязано тук , си е отделна услуга, нямаща нищо общо с превода. А да се работи с програмите за предпечат и дизайн не е трудно - по-старото поколение, спомняте ли си стенвестниците в училище, които се правеха с лепене на текст и картинки върху лист кадастрон? Нещо подобно са и тези програми - важното е да имаш търпение и малко естетичен усет.


 
Yuliyana Radoulova
Yuliyana Radoulova
Local time: 10:35
Italian to Bulgarian
+ ...
Има една програма...FOXIT PDF EDITOR Aug 8, 2009

Здравейте,
има една програма, която се казва FOXIT PDF EDITOR, но трябва да си я купиш, няма я безплатно в нет-а, само пробна версия. Ето ти линк: http://www.foxitsoftware.com/pdf/editor/

С тази програма можеш да пишеш спокойно върху pdf-a.


 
transworder
transworder
Local time: 11:35
Текстообработка в PDF Oct 2, 2009

Форматът PDF (Portable Document Format) се създава през 1993 г. от Adobe Systems като средство за обмен на документи, чието съдържание да бъде защитено от промени от друг приложен софтуер или хардуер. Идеята на инженерите на проекта PDF е съдържанието на документа да не се подава на промени/редакт... See more
Форматът PDF (Portable Document Format) се създава през 1993 г. от Adobe Systems като средство за обмен на документи, чието съдържание да бъде защитено от промени от друг приложен софтуер или хардуер. Идеята на инженерите на проекта PDF е съдържанието на документа да не се подава на промени/редактиране и това свойство е основното предимство на този формат.
Има програми, включително на Adobe, които позволяват корекции в pdf-документ без да се променя цялостното му оформление и колегите тук посочват някои (не съм сигурен, дали измежду посочените е Open Office, която също позволява нанасяне на корекции в pdf-документ. Възможно е, с тези програми да се смени 100% от текста, но това става много бавно. Изискването и намерението да се извършва цялостна текстообработка в pdf-формат при сегашния статус на програмите са абсурдни по същество.
Collapse


 
markoffr
markoffr
Bulgaria
FOXIT PDF EDITOR не разпознава кирилицата, как става с нея? Jan 29, 2014

Yuliyana Radoulova wrote:

Здравейте,
има една програма, която се казва FOXIT PDF EDITOR, но трябва да си я купиш, няма я безплатно в нет-а, само пробна версия. Ето ти линк: http://www.foxitsoftware.com/pdf/editor/

С тази програма можеш да пишеш спокойно върху pdf-a.


[Edited at 2014-01-29 09:14 GMT]


 
Christo Metschkaroff
Christo Metschkaroff  Identity Verified
Bulgaria
Local time: 11:35
German to Bulgarian
+ ...
Вметка на несведущ! Feb 1, 2014

Доколкото си спомням, скрижалите на Мойсей са били написани в rock version, нещо като нявгашен .pdf-формат. Превеждани са на мн и различни езици, но скрижалите си ги има и до ден днешен, rock-solid, непроменен формат. ІМНО не е редно да имаш / да ти дадат непроменлива основа, а да искат от те... See more
Доколкото си спомням, скрижалите на Мойсей са били написани в rock version, нещо като нявгашен .pdf-формат. Превеждани са на мн и различни езици, но скрижалите си ги има и до ден днешен, rock-solid, непроменен формат. ІМНО не е редно да имаш / да ти дадат непроменлива основа, а да искат от теб да я промениш (преведеш). За да стане това - трябва ти съответния инструментариум. Ако тя ти се предостави и бъдеш обучен - хубаво! Ама отиваш бос на жетва - искат от теб да променяш скрижали, - трудничко ми се вижда туй начинание. Общуването (предоставена подходяща програма, увереност, че си / ще бъдеш вещ в работата с нея и други, посочени по-горе, необходими условия- може да доведе до някакъв резултат! Иначе ... ;-(Collapse


 
atche84
atche84  Identity Verified
Local time: 11:35
English to Bulgarian
+ ...
Обръщане на текста в DOC Mar 31, 2015

Предлаганите от колегите методи с Акробат и други трансформации първо заемат допълнително време, второ са пипкави - не стават за сериозни обеми.
Към Мозилата ми е прилепена лента за търсене (не си спомням от коя търсачка) с икона "Convert fo DOC" - само че радостта ми беше прежде�
... See more
Предлаганите от колегите методи с Акробат и други трансформации първо заемат допълнително време, второ са пипкави - не стават за сериозни обеми.
Към Мозилата ми е прилепена лента за търсене (не си спомням от коя търсачка) с икона "Convert fo DOC" - само че радостта ми беше преждевременна, тъй като файлът е с екстензия DOC, но текстът вътре е или в картинка, или в text box, съответно недостъпен или трудно достъпен.

Изобретих елементарен начин за прехвърляне - отваря се PDF (аз предпочитем с Adobe Reader 9 вместо с 11) и страница по страница се прави Copy - Paste в празен DOC файл. Паметта побира и повече от една страница, но има риск в началото и края на страницата да се копират форматиращи символи/команди, които смущават форматирането в DOC.
Затова - зачерня се страницата от първия до последния ред, без да се излиза от рамките на самия текст и се прехвърля в текстовия файл.
Там вече се работи на Word и човек има всички възможности.
Прехвърлянето на картинки, графики и т.н. е също възможно, само че някои от тях не се копират, а в останалите не може да се бърка и да се коригират.
Така че отделям празно място с превод на текста вътре в картинката, по възможност фрагментите разположени както са в оригинала, отдолу следва надисът
Фиг. хх - текст под картинката.

Тук опираме до основния въпрос - превод ли правим или предпечатна подготовка. Ако клиентът е разбран, той приема превода и се грижи след това да "залепи на кадастрона" картинките.
Ако този вариант не му харесва - просто искайте двойна цена за допълнителните гимнастики - обикновено действа напълно отказващо. Рискувате да изглеждате скъпчия, а не човек, който не може да поеме такава задача - преценете кой тип репутация е по-приемлива за вас.
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Писане в PDF файл !!!






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »