Bosanski forum ocajan?
Thread poster: Said Kaljanac a.k.a. SARAJ
Said Kaljanac a.k.a. SARAJ
Said Kaljanac a.k.a. SARAJ  Identity Verified
Belgium
Local time: 04:22
Bosnian to French
+ ...
Jan 9, 2006

Sretan Bozic, Sretna Nova 2006 godina, Hristos se rodi, Bajram barecula!

Nedavno sam procitao da je nekima bosanski forum ne los nego ocajan, i to definitivno ocajan. Razlog? "Program koji vozi ovaj forum".

Ne razumijem bas sta bi to trebalo znaciti, ali meni se ipak cini da razlog tog ocajanja je direktno vezan za slabo kolektivno ucestvovanje u ovome forumu.

Sto se mene tice, ja ne bih bas rekao da je situacija ocajna nego potuzna.

Dozvolit
... See more
Sretan Bozic, Sretna Nova 2006 godina, Hristos se rodi, Bajram barecula!

Nedavno sam procitao da je nekima bosanski forum ne los nego ocajan, i to definitivno ocajan. Razlog? "Program koji vozi ovaj forum".

Ne razumijem bas sta bi to trebalo znaciti, ali meni se ipak cini da razlog tog ocajanja je direktno vezan za slabo kolektivno ucestvovanje u ovome forumu.

Sto se mene tice, ja ne bih bas rekao da je situacija ocajna nego potuzna.

Dozvolite mi da podsjetim korisnike proz-a kako je bosanski forum nastao.

U pocetku, kada bosanskog foruma nije ni bilo, mnogi su poceli da se zaljakaju i pitaju kako to da je hrvatski forum stvoren, a da bosanskog nema. (Primjer: http://www.proz.com/topic/10861)

Govorilo se i o stvaranju foruma centralno-juzno-slavenskih jezika sa prostora bivse Jugoslavije, no nikada nije doslo do konkretizacije te ideje.

Ukratko, svak je htjeo ali niko nista nije poduzimao. Na kraju sam odlucio da kontaktiram hrvatske moderatore Vesnu Zivcic i Kemala Mustajbegovica (kojima se zahvaljujem na pomoci), a tako i predsjednika ovog sajta Henrya kako bi se omogucilo stvaranje bosanskog foruma. Kada je forum bio stvoren Henry mi je rekao da fali moderator za taj novostvoreni bosanski forum i da ce biti otvoren cim se nadje jedan. Stoga mi je ljubazno predlozio tu odgovornost koju sam prihvatio u ime svih onih koji su toliko zeljeli da se otvori bosanski forum.

Danas bosanski forum jos uvijek postoji i svima je srdacno otvoren. Ako zelimo da ovaj forum opstane i da ne bude ocajan, umjesto nekog novog ili ponovnog zaljakanja pozivam vas da svratite i da svi ucestvujete u tome kako bi ovaj forum bio ne samo svratiste za pojedina pitanja u vezi prevodjenja ili lingvistike, nego takodjer i kulture, veselja, zivota, druzenja, kahvenisanja itd. (opcija off-topic postoji za te stvari, a i sigurno ste primjetili kako se odvijaju stvari u drugim forumima). Niko to ne brani, a samo zajedno to mozemo uspjeti, a ne cekati uvijek da neko drugi poduzme inicijativu ili racunati da ce drugi uraditi ono sto sami mozemo. Ponavljam, samo zajedno mozemo doprinijeti pozitivnom razvitku ovog foruma.

Bujrum i zelim vam sve najbolje
Collapse


 
Natasa Grubor
Natasa Grubor  Identity Verified
Bosnia and Herzegovina
Local time: 04:22
Member
English to Serbian
+ ...
Draga Elizabeta, Jan 9, 2006

Posto si vec tako istupila, sigurno imas neki prijedlog da ga popravimo. Ja licno ne mislim da je los, nego samo nije "zivahan". Mozda je razlog za to sto sva tehnicka pitanja rjesavamo na forumu predvidjenom za to. Takodje, valjda nismo skloni da stalno prezvakavamo jedno te isto (sto se gotovo stalno desava na ostalim forumima). Valjda bi i mi trebali da se zalimo jedno 300 puta mjesecno na niske rate pa da popunimo ovaj forum.
Ono u sta sam ja sigurna je da, kada bi nesto zapelo, ljudi
... See more
Posto si vec tako istupila, sigurno imas neki prijedlog da ga popravimo. Ja licno ne mislim da je los, nego samo nije "zivahan". Mozda je razlog za to sto sva tehnicka pitanja rjesavamo na forumu predvidjenom za to. Takodje, valjda nismo skloni da stalno prezvakavamo jedno te isto (sto se gotovo stalno desava na ostalim forumima). Valjda bi i mi trebali da se zalimo jedno 300 puta mjesecno na niske rate pa da popunimo ovaj forum.
Ono u sta sam ja sigurna je da, kada bi nesto zapelo, ljudi na ovom forumu sigurno smjesta ponudili svoju pomoc. Nije lijepo napadati... dajte neke konstruktivne prijedloge.
Ka(fhv)ica za sve!
Collapse


 
A.Đapo
A.Đapo  Identity Verified
Bosnia and Herzegovina
Local time: 04:22
Member (2007)
English to Serbo-Croat
+ ...
Mislim da smo sasvim OK Jan 9, 2006

Kao što Nataša reče, možda nismo baš živahni al bolje i to nego da do besvjesti tupimo i recikliramo iste teme.
Svi su ovdje spremni pomoći kad šta zapne i mislim da to i jeste svrha foruma.

Elizabeta, naravno da su sugestije kako da se popravimo i budemo još bolji, dobro došle.

Nadam se da ćemo se u TZ vidjeti u što većem broju a ja ću se potruditi da budem dobar domaćin i pomognem Dušici u organizaciji.
Lijep pozdrav svima
Amra


 
Dusica Cook
Dusica Cook
Bosnia and Herzegovina
Local time: 04:22
English to Bosnian
+ ...
Grozna sam... Jan 15, 2006

pa ja ovo nisam ni vidjela... nisam stigla pravovremeno da dam svoju podrsku svemu ovome sto ste napisali!

da... nas forum zaista nije ocajan, samo nije zivahan... nekad mi se cini da se vise toga kaze na kudoz-u nego ovdje, ali ... valjda radimo, pa prevodimo, pa pitamo termine, a kada nam negdje zapne (kao meni s tradosom), onda se obratimo na english-speaking!

iskreno vjerujem da ce nas se u tuzli skupiti bar desetak! ajmo...


 
elizabeta001 (X)
elizabeta001 (X)
Local time: 04:22
English to Bosnian
+ ...
Bosanski forum (ocajan) Jan 27, 2006

Evo ovako -

Najiskrenije - morate malo manje uzimati kritike licno. U principu, sta meni znaci trositi vrijeme na pisanje necega sto ce samo izazvati negativne reakcije? Zali boze (dobrovoljnog) truda.

Prvo Bosanski forum (ili mozda Bosansko-Hercegovacki?) treba da postoji, to se i ja slazem, jednostavno zato jer pripadamo administrativnoj jedinici zvanoj drzava i koliko god da smo sirokih pogleda - ta cinjenica direktno utice na oblikovanje naseg posla i kljucna je z
... See more
Evo ovako -

Najiskrenije - morate malo manje uzimati kritike licno. U principu, sta meni znaci trositi vrijeme na pisanje necega sto ce samo izazvati negativne reakcije? Zali boze (dobrovoljnog) truda.

Prvo Bosanski forum (ili mozda Bosansko-Hercegovacki?) treba da postoji, to se i ja slazem, jednostavno zato jer pripadamo administrativnoj jedinici zvanoj drzava i koliko god da smo sirokih pogleda - ta cinjenica direktno utice na oblikovanje naseg posla i kljucna je za sva nasa prava i obaveze.

Sto se tice "programa" koji "vozi" ovaj forum - ja nisam najsigurnija kako ovo "ide", odnosno kome pripada portal i ko ga uredjuje, ali pretpostavljam da bilo kakve "promjene" i/ili "adaptacije" ovise o vlasnicima. Pitanje je koliko su oni sami otvoreni da poboljsaju funkcionalnost ovog portala. U medjuvremenu - mi smo "zaglavljeni" ovim sto oni imaju ali to ne znaci da ne mozemo realizovati neka poboljsanja bez njih. Barem dok ovaj portal ne bude malo funkcionalniji. To naravno ne znaci da treba napustiti PROZ nego da malo pogledamo koje su nam alternative da ostvarimo nivo komunikacije koja nam je potrebna a na PROZ je ne mozemo ostvariti.

Mene je ovom forumu prvi put privukao poziv na "sastanak" u Tuzli. Ali i to je prvenstveno zato jer mislim da treba na neki nacin da se organizujemo. Tacno je da radimo free-lance, ali to ne znaci da ne mozemo djelovati organizovano.

Eto toliko za sada.

Iskreno,

Elizabeta
Collapse


 
Vesna Zivcic
Vesna Zivcic  Identity Verified
Local time: 04:22
German to Croatian
+ ...
Stvarno bi me zanimalo... Jan 28, 2006

...koji su razlozi za to što po Vašem mišljenju na ProZ.comu ili konkretno u ovom forumu ne možete ostvariti željeni nivo komunikacije. Bez navođenja konkretnih razloga ili uzroka, ono što iznosite više zvuči kao prazna kritika.

Lijep pozdrav,

Vesna

elizabeta001 wrote:
Barem dok ovaj portal ne bude malo funkcionalniji. To naravno ne znaci da treba napustiti PROZ nego da malo pogledamo koje su nam alternative da ostvarimo nivo komunikacije koja nam je potrebna a na PROZ je ne mozemo ostvariti.


 
Said Kaljanac a.k.a. SARAJ
Said Kaljanac a.k.a. SARAJ  Identity Verified
Belgium
Local time: 04:22
Bosnian to French
+ ...
TOPIC STARTER
Da je bosanskohercegovacki jezik, onda bi bio i bosanskohercegovacki forum Jan 29, 2006

elizabeta001 wrote:


Prvo Bosanski forum (ili mozda Bosansko-Hercegovacki?) treba da postoji, to se i ja slazem, jednostavno zato jer pripadamo administrativnoj jedinici zvanoj drzava i koliko god da smo sirokih pogleda - ta cinjenica direktno utice na oblikovanje naseg posla i kljucna je za sva nasa prava i obaveze.




Forumi su svrstani po zvanicnim jezicima, a ne po administrativnim ili politickim nazivima zemalja.

Pod uslovom da niko nikog ne vrijedja i da vlada medjusobno postovanje, ovaj forum je otvoren svima, bez obzira na lokaciju, nacionalnost, jezik, religiju, kulturu, ten, boju kose, boju carapa, omiljeno jelo, muziku, itd.

Ako pak to nekom ne odgovara, onda savjetujem da umjesto praznog kritikovanja zainteresovana osoba, predlozi nesto konkretno, eventualno preduzme nesto konkretno, kontaktira nadleznog ovog web sajta i ostvari zeljeni cilj.

Sretno






[Edited at 2006-01-29 09:27]


 
zula31
zula31
English
evo ja sam napravio bas samo za nas i veoma je jednostavno Mar 16, 2006

kliknite ili ukucajte ovaj link

www.phx-glagol.com

nema jos puno raje, negdje oko 10 ali ako navratite onda ce biti i vise, jel


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Bosanski forum ocajan?






Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »