A new ProZ.com translation contests interface is currently in development, and a preview contest is underway. Click here to visit the new interface »

Previous ProZ.com translation contests

| « return to previous contest list

Third ProZ.com Translation Contest

English to Czech


Finalists:3

Source text:

The problem of being awkward with introductions is not, for many, an “unusual situation.” You may find that you are often uncertain about whether to introduce someone using their first name, last name, or both; about whether to use a qualifier (“this is my friend, ______”); even about whether or not it is in fact your responsibility to introduce two people in a given situation. But all of this is small potatoes compared with the seemingly inevitable mingling nightmare of having to introduce someone whose name you have forgotten.

It’s one thing to forget someone’s name if you’ve met them only once or twice, or if you haven’t seen them in a while. But all too often it’s someone whose name you really should know, and who is going to be insulted to find out you don’t. In other words, a faux pas in the making.

This is absolute agony when it happens, and I’ve watched hundreds of minglers try to deal with different ways, ranging from exuberant apology (“Oh GOD, I’m so sorry, JEEZ, wow, I can’t believe I’ve forgotten your name!”) to throwing up their hands and walking away. But there are better ways to deal with this kind of mental slip. Next time you draw a blank while making introductions, try the following ploy:

Force them to introduce themselves. This is the smoothest and most effective way to handle your memory lapse. When it’s done well, no one will ever suspect you. If you have forgotten one person’s name in the group, turn to that person first and smile. Then turn invitingly to a person whose name you do remember and say, “This is Linden Bond,” turning back casually toward the forgotten person. The person whose name you haven’t mentioned yet will automatically (it’s a reflex) say “Nice to meet you, Linden, I’m Sylvia Cooper,” and usually offer a hand to shake.


Entry #1040 - Points: 6 - WINNER!
Daniel Šebesta
Trapné pocity spojené s představováním nejsou pro řadu lidí ničím nezvyklým. Snadno se vám stane, že váháte, jestli máte někoho představit jen jménem, nebo příjmením, anebo obojím, jestli ke jménu máte přidat ještě nějaké další slovo (například „tohle je můj kamarád, ______“), nebo zda je vůbec na vás, abyste v určité situaci dva lidi představovali. Tohle všechno jsou ale malichernosti v porovnání s noční můrou, že máte představit člověka, jehož Show full text

Entry #1214 - Points: 4
Anonymous
Pro mnoho lidí jsou trapasy při představování téměř „na denním pořádku“. Možná si často nejste jisti, zda máte někoho představit jménem, příjmením nebo oběma, zda použít bližší upřesnění („to je můj přítel, _______“), někdy možná dokonce váháte, jestli je vůbec vaší povinností v dané situaci oba lidi představit. To jsou ale všechno maličkosti ve srovnání se zdánlivě nevyhnutelným průšvihem, když máte představit někoho, jehož jméno Show full text

Entry #1088 - Points: 0
Anonymous
Potýkání se s vlastní nešikovností při představování není pro mnohé žádnou „neobvyklou situací“. Možná zjišťujete, že si často nejste jistí, zda máte někoho představit křestním jménem, příjmením, nebo oběma jmény – zda máte použít bližší určení („tohle je můj přítel, ...“) – či dokonce zda jste to vůbec vy, kdo je v dané situaci odpovědný za představení dvou lidí. Ale co je to proti zřejmě nevyhnutelné, společenské noční můře, Show full text

Feedback - Third ProZ.com Translation Contest
This space is provided for feedback and suggestions about the contest in this particular language pair.
As we have already planned, this feature is now open to all members (full, community and student members).


| « return to previous contest list


Translation contests
A fun way to take a break from your normal routine and test - and hone - your skills with colleagues.


Your current localization setting

English

Select a language

All of ProZ.com
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search